Sir John Dudley Gibbs Medley

Born1891 2 Keble Road, Oxford
Died1962 Harkaway, nr. Melbourne, Australia
FatherDudley Julius Medley (1861 – 1953)
MotherIsabel Alice Gibbs (1862 – 1942)

Life Events

1891Born
1916Married Emmeline Mary Newbolt in Southwark Cathedral
1942Death of mother Isabel Alice Gibbs
1953Death of father Dudley Julius Medley
1962Died

Biography and Notes

1st son. Baptised 14 May 1891 at St. Giles, Oxford. Educated at Winchester College (scholar) 1904-10; matric at Oxford (scholar of New College) 1910; 1st class Mods. 1912; 1st class Lit. Humaniores 1914. Cremated at Springvale, nr. Melbourne.

At Winchester was "Prefect of Hall" 1909-10. Elected Fellow of Corpus Christi College, Cambridge Oct. 1914 but never resided. In the Great War 2nd Lieut. 15 October 1914 in 6th (Glamorgan) Battalion (Territorial) of The Welsh Regiment. Temporary Captain 1915 as a Railway Transport Officer in France. On General Staff in France as A.D.C. to General Sir Tom Bridges (Head Quarters 19th Divn.) Dec. 1915-Nov. 1916. Returned to Ry. Transport Nov. 1916-May 1917. Thereafter in "Grand Quartier General" French Armies in liaison work till Mar. 1919. Temporary Major from September 1918. Medals, 1914 Star, British War medal, Allies (Victory) medal.

Joined Antony Gibbs & Sons, London, May 1919 and was one of the managers of their Australian Branch, Gibbs Bright & Co. 1920-30 (Melbourne 1920-23, Adelaide 1923-25, Sydney 1925-30). Headmaster of "Tudor House" Preparatory School nr. Mossvale, N.S.W. from 1931-38. Elected Vice-Chancellor, Melbourne University in 1938 from which post he retired in 1951. Knighted 1948.

A Trustee of the Australian National Gallery
from 1941, and Chairman from 1951. Member of the Australian Broadcasting Commission in 1942. President of the Australian Council for Educational Research 1948. Portrait by Max Meldrum in the John Medley building, part of the Arts Faculty, University of Melbourne.

1 son, David John Medley (United States citizen 1967), m. Ruth Crane and has issue. 1 daughter, Diana Mary m. Francis Barrington Hall, Chief of Protocol, Dept. of Foreign Affairs, Canberra (1978) and has issue.